Rozvoj pracovných zručností, sociálna rehabilitácia
Zákon č. 448/2008 Z.z o sociálnych službách, podľa §23 definuje rozvoj pracovných zručností ako odbornú činnosť na osvojenie pracovných návykov a zručností fyzickej osoby pri vykonávaní pracovných aktivít pod odborným vedením na účel obnovy, udržania alebo rozvoja jej fyzických schopností, mentálnych schopností a pracovných schopností a jej začlenenia do spoločnosti.
Sociálna rehabilitácia je odborná činnosť, ktorá sa poskytuje prijímateľovi sociálnych služieb na podporu samostatnosti, nezávislosti, sebestačnosti. Zameriava sa na rozvoj a nácvik zručností, aktivizovanie schopností a posilňovanie návykov pri sebaobsluhe, pri úkonoch starostlivosti o svoju bytovú jednotku a pri základných sociálnych aktivitách. Sociálna rehabilitácia sa zameriava aj na nácvik používania zdravotníckej pomôcky a sociálnu komunikáciu.
Prijímatelia sociálnej služby sa majú možnosť v našom zariadení zúčastňovať nasledovných sociálno - terapeutických činností:
- biblioterapia
- muzikoterapia
- fyzioterapia
- tréning pamäti,psychostimulácia
- duchovná terapia
- reminiscencia
- bubnovanie - hra na bongá
- vychádzky
Ďalej môžu pracovať v ergoterapeutických dielniach:
košikárska dielňa- výroba košíkov, dekoračných predmetov z pedigu, výroba dekoračných predmetov z preglejky
keramikárska dielňa- výroba predmetov z keramickej hliny, sadry, výroba ručného papiera
dielňa ručných prác- práca s textíliami, pletenie, vyšívanie, výroba návlečiek na vankúše, výroba tkaných kobercov, výroba dekoračných predmetov z textilu.
Ergoterapia- prijímatelia sociálnej služby sa podieľajú na starostlivosti o areál
zariadenia - výsadba a starostlivosť o kvety , starostlivosť o kvetinové a bylinkové záhony, hrabanie lístia, zametania, zber a spracovanie levandule a lipového kvetu.
Rozvoj pracovných zručností vedie k aktívnemu a zmysluplnému tráveniu voľného času prijímateľov sociálnej služby. Prijímatelia sociálnej služby si môžu vybrať z ponúkaných aktivít na základe toho, k akej aktivite najviac inklinujú.